Енциклопедія Сучасної України – на чільному місці «Української книжкової полиці» Національної бібліотеки Франції

13/12/2022

12 грудня 2022 року в Парижі перша леді України Олена Зеленська в рамках свого офіційного візиту до Франції  презентувала в Національній бібліотеці Франції (НБФ) 24 томи «Енциклопедії Сучасної України», переданої Національною бібліотекою України імені В.І. Вернадського.

Цій події передувала історія досліджень і підготовки такої презентації, а також тривалих взаємин двох провідних бібліотек наших країн. 

Найактивнішим партнером Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського з книгообміну у Франції була й залишається Національна бібліотека  Франції – одна  з найвідоміших бібліотек світу. Особливо це стало відчутним після масштабного російського військового вторгнення до України. Тоді НБФ була серед перших міжнародних інституцій, які мобілізували свої зусилля для допомоги Україні й українським культурним закладам  шляхом співпраці задля збереження культурної спадщини. Президент Національної бібліотеки Франції пані Лоранс Анжель (Laurence Engel) ще 4 березня 2022 року виступила з відповідною офіційною заявою: «Усі відділи Національної бібліотеки Франції разом зі мною висловлюють свою солідарність з українським народом і суворо засуджують російську агресію на його території. Європа дуже добре знає, що таке безвихідь війни та її трагічні і невідворотні наслідки. Національна бібліотека Франції буде брати участь у всіх необхідних заходах, щоб підтримати Україну. Вона докладе зусиль, аби вшанувати українську культуру в усіх її проявах, аби підтримати наших колег, особливо у їхній місії зберегти культурну спадщину».

Досліджуючи  й  розкриваючи свої унікальні фонди, НБФ розгорнула широку діяльність з висвітлення сторінок історії і культури України. На сайті бібліотеки створено спеціальний розділ «Solidarité avec le peuple ukrainien» («Солідарність з українським народом»), де групуються основні матеріали на цю тему.

Книгообмінні стосунки нашої Бібліотеки з НБФ завжди були взаємокорисними й доброзичливими. Враховуючи стрімке зростання в світі інтересу до України і з метою популяризації історичних і культурних надбань українського народу, НБУВ за підтримки Посольства України у Франції надіслала 22 томи «Енциклопедії Сучасної України» (ЕСУ) (Київ, 2001–2022), які були в обмінному фонді бібліотеки, а перший і 24-й томи, яких не вистачало, передав до Франції директор Інституту енциклопедичних досліджень НАН України Микола Железняк разом із добіркою наукових видань про енциклопедичну справу в Україні.

Тож 12 грудня 2022 року 24 томи «Енциклопедії Сучасної України» були презентовані в НБФ першою леді України Оленою Зеленською.

Задумана наприкінці 1990-х років групою провідних учених України й діаспори як доповнення до «Енциклопедії українознавства», нині Енциклопедія Сучасної України є найбільшим за обсягом статей і за кількістю томів енциклопедичним виданням українською мовою. Вона всебічно й об’єктивно відтворює  багатогранний образ України ХХ–ХХІ століть, охоплюючи всі сфери буття України. Відтепер «Енциклопедію Сучасної України» представлено в одній із читальних зал НБФ, де вона працюватиме на позитивний імідж України.

Користувачів має зацікавити  й онлайн-енциклопедія «Знакові постаті українського походження у світовій цивілізації», підготовлена науковцями Інституту енциклопедичних досліджень НАН України.

Сподіваємось, що міжнародна співпраця, культурний обмін між Національною бібліотекою Франції і НБУВ, іншими бібліотеками та інституціями України буде поглиблюватись і розширюватись, сприятиме взаємопізнанню та духовному взаємозбагаченню. Щиро дякуємо Національній бібліотеці Франції, особисто президентові бібліотеки пані Лоранс Анжель, директору з міжнародних відносин Офелії Рамонатсо (Ophelie Ramonatxo), усім співробітникам книгозбірні за дієву інформаційну підтримку, допомогу й солідарність з українським народом у його боротьбі з російською воєнною агресією.

Автор: Тетяна Добко, доктор наук із соціальних комунікацій, завідувачка відділу НБУВ.

Джерело: Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського (http://www.nbuv.gov.ua/node/6045)