Спортивна біографічна енциклопедистика та її потенціал для популяризації фізичної культури, здорового способу життя

30/09/2024

У журналі «Health, sport, rehabilitation» науковці Інституту енциклопедичних досліджень НАН України спільно з колегами з Харківського національного педагогічного  університету імені Г.С. Сковороди, Університету Східного Сараєво (Боснія та Герцеговина) опублікували статтю «Sport and physical activities: actual Ukraine’s strategic narrative (in terms of encyclopedias)», у якій на основі огляду літератури обґрунтовують користь, важливість спортивних активностей для українців у воєнний і післявоєнний час та місце енциклопедичних видань у популяризації спорту, здорового способу життя серед населення.

Основні тези:

  • Фізична культура та спорт в Україні – запорука здорової нації, особливо з огляду на потребу у фізичній і моральній стійкості, необхідній у боротьбі за свободу і територіальну цілісність проти нинішньої агресії РФ. Війна вкрай виразно спричиняє в Україні проблеми зі станом охорони здоров’я, демографічною ситуацією, рівнем економіки тощо.
  • Вихід зі скрутного економічного, соціального, демографічного становища в Україні в умовах повоєнного стану має відбуватися з урахуванням розвитку на державному рівні фізичної культури та спорту, і пропаганда фізичної активності у цьому процесі відіграє велике значення.
  • Пропаганда фізичної культури і спорту може і повинна відбуватися різними шляхами, один із них – пізнавальна література, зокрема спортивні енциклопедії. У цьому сенсі потенціал енциклопедій полягає в тому, що цей різновид довідкових видань велику роль приділяє виокремленню й популяризації визначних постатей – спортсменів, що досягли успіху, є відомими й поважаними особистостями у світі, отже, можуть бути взірцями для наслідування.
  • Популяризація в енциклопедичному форматі видатних українських спортсменів – це, вважаємо, дієвий механізм виховання здорового способу життя, патріотичних почуттів громадян країни.
  • Спортивні енциклопедії – це видання, що, окрім зазначеного вище, мають і цінне значення для розвитку науки, зокрема історії спорту, питань класифікації, типології спортивних видів тощо.

Стаття доступна за адресою: https://hsr-journal.com/index.php/journal/article/view/1117