Війна і вектори біографічної енциклопедистики

21/03/2024

У черговому випуску академічного збірника «Проблеми всесвітньої історії» вийшли друком розвідки науковців Інституту енциклопедичних досліджень НАН України. У них порушено актуальні питання біографічної енциклопедистики у викликах сьогодення.

10 років триває війна РФ проти України, два останні роки – повномасштабна, особливо жорстока, руйнівна, цинічна. Вона наочно увиразнила прірву між українцями й росіянами, що довгий час була прихована за облудливими штампами про братні народи. Перші репрезентують демократію, мир, прогрес, другі – тоталітаризм, агресію, занепад.   Ця війна фактично вирішила питання визнання світом належності українського народу до євроатлантичної цивілізаційної спільноти, тож справа українців – посилити цей процес у різних вимірах – військовому, політичному, науковому, зокрема й гуманітарному, подаючи біографічні студії про визначні особистості української історії та сьогодення, що матиме істотний вплив для утвердження українських наративів у світі.

У статті «Російсько-українська війна: біографічний дискурс героїв України» (https://doi.org/10.46869/2707-6776-2023-24-8) обґрунтовано необхідність вивчати й популяризувати імена захисників України, які героїчними вчинками боронять не лише свою батьківщину, а й сучасний устрій світу з його гуманістичним, демократичним шляхом розвитку.

Автор статті «Українці та світова цивілізація: енциклопедичні виміри» (https://doi.org/10.46869/2707-6776-2023-24-9), продовжуючи ідейну канву попередньої, звертає увагу на проблему української ідентичності, що загострилася в суспільстві у процесі культурного відсторонення українців від росіян і всього російського, коли й відомі постаті українства зазнають неоднозначних трактувань, оскільки реалізувалися в російському середовищі, творили російською мовою. Яку позицію мають займати укладачі енциклопедій щодо таких персоналій? Ці та інші важливі питання – у фокусі уваги автора статті.

Див. також: Знакові постаті українського походження у світовій цивілізації: онлайн-енциклопедія