ЕСУ в першому кварталі 2023 року

24/04/2023

Нові статті

У цьому році особливістю підготовки ЕСУ є те, що нові статті з’являються онлайн раніше, ніж виходять друком. За перший квартал 2023 року редакцією ЕСУ опрацьовано й оприлюднено в електронній версії понад 500 статей на літеру «П» та 464 фотокартки до них (див.: https://esu.com.ua/letter-п). Проведено також роботу з додавання на сайт ЕСУ нових статей на вже опубліковані літери «А» – «Н» (204 статті, 203 фотокартки).

Загальна кількість енциклопедичних статей, нині доступних онлайн, – понад 68 тис.

Нові можливості онлайн-енциклопедії

Для зручності користування сайтом ЕСУ на початку 2023 року було здійснено низку технічних нововведень. Серед них – автоматичне додавання після оприлюднення статей профілів авторів, пошук яких доступний на сторінці https://esu.com.ua/authors. Це дозволяє відстежувати статті, опубліковані автором в ЕСУ. Є можливість редагувати авторські профілі, зокрема додавати докладнішу інформацію. Нині кількість авторських профілів – 21,6 тис.

Удосконалено також пошукову систему онлайн-енциклопедії – забезпечено можливість зручного швидкого («живого») пошуку, коли під час введення запиту одразу пропонуються потенційні статті. Покращено функції розширеного пошуку – серед заголовків, у тексті, серед авторів.

Відвідуваність і перегляди сторінок онлайн-енциклопедії

Статистичні відомості, отримані службою Google Analytics (дозволяє власникам сайтів відстежувати активність користувачів), свідчать про високі показники відвідуваності онлайн-енциклопедії від початку 2023 року, що істотно перевищують значення показників аналогічного періоду минулих років. Війна вже другий рік є основним наративом в інформаційному полі України. Серед статей, що мали найбільшу кількість переглядів, – здебільшого ті, що за своїм змістом прямо чи опосередковано пов’язані з темою війни.

10 найрейтинговіших статей січня – квітня 2023 року:

 1. Дніпро
 2. Карпати (Карпатські гори)
 3. Велика Британія, Сполучене Королівство Великої Британії і Північної Ірландії
 4. Катастрофа на Чорнобильській атомній електростанції
 5. Бандера Степан Андрійович
 6. Атомна електростанція
 7. Вісь Рим-Берлін
 8. Національність
 9. Міф історичний
 10. Аеромобільні війська

Минулого року було опубліковано 24-й том ЕСУ на літеру «О». Найпопулярнішими статтями цього тому, що найчастіше читали в мережі Інтернет у січні – квітні, є:

 1. Особливо тяжкі злочини
 2. Окупація й анексія Криму
 3. Олімпійські ігри

Отже, ЕСУ для соціуму є джерелом достовірних академічних знань актуальної тематики. Один із фундаментальних сенсів національної енциклопедії – забезпечувати українське суспільство правдивими науковими знаннями про український народ і українську державу, її внесок в людську цивілізацію. Адже надійність знань, їх об’єктивність має основоположне значення для інформаційної безпеки держави.